Skip to main content
COLD & FLU BASICS

Попередження застуди та грипу

Уникнути застуди та грипу не завжди можливо і ці захворювання можуть виникати в будь-який час. Проте під час сезону застуди і грипу (як правило, в період з грудня по лютий) частота захворювання на застуду та грип значно вища, тому у цей період у вас найбільша ймовірність захворіти.


Хороша новина полягає в тому, що існує багато засобів завдяки яким ви можете попередити виникнення застуди і грипу. Починаючи з щорічної вакцинації від та покращення щоденних звичок, таких як гігієна, харчування, фізична форма та загальний спосіб життя, завдяки чому ви можете залишатися на крок попереду від застуди і грипу.


Знаючи відповіді на запитання про те, «як ви підхоплюєте застуду?», «як ви підхоплюєте грип?» та «як розповсюджуються віруси?» — ви може знизити ризик захворювання на застуду або грип. Дізнайтеся про ранні ознаки застуди або грипу, щоб швидко вжити заходів для лікування симптомів.

Як розповсюджуються застуда та грип?

Попередження застуди та грипу — як запобігти застуді та грипу

Вакцинація від грипу

Один з найефективніших засобів, за допомогою якого ви можете захистити себе від від грипу, це вакцинація від цього вірусу, що зменшує ризик захворіти в середньому на 40–60 відсотків. Проте пам’ятайте, що щеплення від грипу не захистить вас від застуди.v

Вкрай важливо, щоб люди, які мають вищий ризик розвитку серйозних ускладнень грипу, отримували вакцину від грипу. До цієї групи «ризику» належать діти раннього віку (старше шести місяців), люди віком старше 65 років, вагітні жінки та особи з певними захворюваннями, включно з астмою, цукровим діабетом, ВІЛ/СНІДом та онкологічні захворювання.

Мийте руки

Щоб видалити потенційні збудники або віруси з рук, мийте їх з милом протягом повних 20 секунд і впевніться, що ви миєте під нігтями пальців і між пальцями. Якщо немає мила або води, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі та ретельно протирайте ним руки.ii

Очищення та дезінфекція поверхонь

Очищення та дезінфекція поверхонь вдома, коли член сім’ї хворіє, допоможе запобігти поширенню застуди та грипу шляхом видалення мікробів з будь-яких забруднених поверхонь.ii Очищення та дезінфекція — це дві різні речі, тому важливо робити і те й інше, щоб захистити себе та інших від вірусів застуди або грипу.

Очищення — це видалення мікробів, бруду та домішок з поверхонь. Очищення не знищує мікроби, але зменшує їх кількість і ризик поширення інфекції шляхом видалення мікробів. «Дезінфекція» означає використання хімічних речовин для знищення мікробів на поверхнях. Дезінфекція не обов'язково очищує брудні поверхні або видаляє мікроби, але вона може ще більше знизити ризик поширення інфекції, знищуючи мікроби на поверхні після очищення.

Носіння з собою антибактеріальних серветок може бути корисним, оскільки їх можна використовувати для дезінфекції поверхонь, котрих часто торкаються, наприклад ручка візка, поверхня столу та ручки дверей.

Кашляйте та чхайте подалі від інших

Якщо ви хочете дізнатися, як поширюється застуда, ви можете бути впевнені, що чхання або кашель поблизу інших — це гарний спосіб розповсюджувати її. Як правило, чхання або кашель можуть розповсюджувати віруси на відстані до 2 метрів.iii Завжди кашляйте або чхайте в хустку або серветку, якщо вони у вас є. Якщо у вас немає хустки або серветки, чхайте в згин ліктя. Це набагато краще, ніж чхання або кашель у руку, оскільки це може сприяти поширенню віруса, коли ви наступного разу торкаєтеся чогось. При чханні або кашлянні в згин свого ліктя ви можете прикривати ніс і рот, запобігаючи поширенню мікробів у повітря, а також тримати руки в чистоті.ii

Здорове харчування

Стан вашої імунної системи залежить від широкого спектру антиоксидантів, вітамінів та інших поживних речовин, тому важливо пильнувати свій раціон харчування. Їжте різноманітні фрукти та овочі, горіхи, що містять білки та вуглеводи, щоб отримати всі необхідні поживні речовини. Це допоможе запобігти застуді та грипу, підтримуючи імунну систему якомога краще.vii

Вітаміни C і D

Ці два поширені вітаміни допомагають скоротити тривалість застуди та ступінь важкості симптомів, щоб допомогти вам одужати трохи швидше. На щастя, отримати добову дозу вітаміну D дуже легко, оскільки організм робить це, коли шкіра контактує з прямими сонячними променями. Однак у більш хмарні дні вітамін D можна також знайти в жирній рибі (наприклад, лосось), яєчних жовтках або червоному м’ясі.ix Вітамін C можна знайти в багатьох фруктах і овочах, таких як апельсини, полуниця, чорна смородина, броколі, брюссельська капуста та перець.

Ви також можете приймати біологічно активні добавки, щоб збільшити споживання будь-якого з цих вітамінів.

Підтримуйте водний баланс організму і відпочивайте достатній час

Найкраща порада для запобігання застуди та грипу – пити багато рідини й відпочивати якомога довше.ii Під час сну ваш організм працює над підтримкою вашого фізичного здоров'я — відновлюючи та омолоджуючи себе. Ви можете бути схильні до захворювань, якщо ви втомлені або перевантажені, тому обов'язково потрібно спати 7–9 годин за ніч, якщо ви доросла людина.xi Також важливо, щоб ви підтримували рівень рідини у своєму організмі. Протягом дня обов’язково пийте воду (або інші напої без кофеїну та з низьким вмістом цукру, наприклад сік або чай).xii

Зменшуйте рівень стресу

Консультації щодо профілактики застуди та грипу часто не допомагають подолати цей важливий аспект, але стрес може підвищити вашу схильність до захворювання, ставлячи вашу імунну систему під навантаження. Стрес знижує рівень лімфоцитів в організмі (лейкоцитів, які допомагають боротися з інфекцією), підвищуючи ризик застуди або грипу.xiii

Якщо ви відчуваєте стрес, ви можете зробити кілька простих дій, які допоможуть зменшити його. Щоденні фізичні вправи (навіть коротка прогулянка), діяльність, пов'язана з психічною самозалученістю, як медитація або йога, достатній час сну та намагання уникати куріння та вживання алкоголю можуть значно допомогти в боротьбі зі стресом.xiv

ДЖЕРЕЛА

Натиснувши на будь-яке з посилань нижче, ви перейдете на зовнішній незалежний веб-сайт, який не керується компанією GSK. Компанія GSK не несе відповідальності за вміст веб-сайту. Якщо ви не бажаєте покинути цей веб-сайт, не натискайте на посилання нижче.

i. Сезон грипу. Центр профілактики та контролю за хворобами. https://www.cdc.gov/flu/about/season/flu-season.htm. Доступ отримано 13.03.2020.

ii. Найпоширеніші застуди: Захистіть себе та оточуючих. Центр профілактики та контролю за хворобами. https://www.cdc.gov/features/rhinoviruses/index.html. Доступ отримано 13.02.2020.

iii. Як розповсюджується грип. Центр профілактики та контролю за хворобами. https://www.cdc.gov/flu/about/disease/spread.htm. Доступ отримано 13.03.2020.

iv. Застуди та вірус грипу: Як довго вони живуть за межами тіла? Клініка Майо. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/expert-answers/infectious-disease/faq-20057907. Доступ отримано 13.03.2020.

v. Ефективність вакцин: Наскільки добре працюють вакцини? Центр профілактики та контролю за хворобами. https://www.cdc.gov/flu/vaccines-work/vaccineeffect.htm. Доступ отримано 13.03.2020.

vi. People at High Risk for Flu Complications. Центр профілактики та контролю за хворобами. https://www.cdc.gov/flu/highrisk/index.htm. Доступ отримано 17.03.2020.

vii. Що їсти, щоб запобігти застуді і грипу. Клівлендська клініка. https://health.clevelandclinic.org/eat-not-fight-colds-flu/. Доступ отримано 17.03.2020.

viii. Догляд за собою при застуді: Вирішальна роль вітаміну Д, вітаміну С, Цинку та ехінацеї в трьох головних імунних кластерах (фізичні бар’єри, вроджений та адаптивний імунітет). Включаючи епізод про найпоширеніші застуди – практична порада дозування та час, коли необхідно вживати ці добавки з метою запобігання застуди. Журнал доказової та додаткової альтернативної медицини https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5949172/pdf/ECAM2018-5813095.pdf. Доступ отримано 17.03.2020.

ix. Вітамін Д. Національна служба здоров’я. https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/. Доступ отримано 17.03.2020.

x. Вітамін C. Національна служба здоров’я. https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-c/. Доступ отримано 17.03.2020.

xi. Навіщо нам потрібно спати? Національний фонд проблем зі сном. https://www.sleepfoundation.org/articles/why-do-we-need-sleep Доступ отримано 17.03.2020.

xii. Загальні засоби від застуди. Клініка Майо. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403 Доступ отримано 17.03.2020.

xiii. Що трапляється коли імунна система знаходиться у стані стресу? Клівлендська Клініка. https://health.clevelandclinic.org/what-happens-when-your-immune-system-gets-stressed-out/ Доступ отримано 17.03.2020.

xiv. Як знизити стрес та керувати ним? Фонд психологічного здоров’я.  https://www.mentalhealth.org.uk/publications/how-manage-and-reduce-stress Доступ отримано 17.03.2020.